
Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?
Zamów motoreduktory ślimakowe.
Motoreduktor to po prostu nierozłączny układ napędowy składający się głównie z silnika oraz przekładni mechanicznej. Jak pracują motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje? O tym przeczytasz poniżej.
Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza czas inżynierów
Motoreduktory umożliwiają wydajne korzystanie z silników elektrycznych jako napęd w najróżniejszych funkcjach w przemyśle. Z wykorzystaniem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zredukowana nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna efektywność przekładni nigdy nie będzie stuprocentowa, wobec tego zawsze występuje nieduża dysproporcja między mocą wejściową a mocą wyjściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor z reguły wchodzą dodatkowo inne części jak hamulce czy sprzęgła. Niezaprzeczalnym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które można bez przeszkód znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do wymogów danego projektu. Konstruktorzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na czasochłonne obliczenia i testy pojedynczych zestawów elementów. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do krótkiego bądź długiego czasu pracy, a także do niewielkich, umiarkowanych lub znacznych obciążeń.
Motoreduktor, w którym wykorzystano wielostopniową przekładnię, pozwala osiągnąć niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.
Motoreduktory – jakie ich typy się wyróżnia?
Chociaż motoreduktory mogą być budowane z wykorzystaniem różnych rodzajów silników (AC, BLDC, DC i bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni zastosowanej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się zatem motoreduktory:
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową).
Nie ma z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się zastosować motoreduktora w roli układu napędowego. Czy to spedycja, produkcja żywności czy przemysł, dzięki motoreduktorom poruszają się wielorakie automaty, jak m.in linie produkcyjne, schody ruchome, aeratory czy atrakcje w parku rozrywki. Ogromne spektrum ich rozmiarów, mocy oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę potencjalnych zestawów, jakie obecnie oferują wiodący światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach, lecz w zasadzie w milionach.
Adres firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]