Jak odzyskać złoto z elektroniki?

Złoto bardzo dobrze przewodzi prąd i nie jest reaktywne chemiczne. Sprawia to, że producenci chętnie wykorzystują je jako element podzespołów elektronicznych urządzeń domowych i przemysłowych. Czy ze zużytych egzemplarzy można odzyskać złoto?

Dlaczego w elektronice znajduje się złoto?

Złoto jest metalem szlachetnym, który słabo reaguje z innymi pierwiastkami chemicznymi. Dzięki temu, wraz z upływem czasu nie pokrywa się warstwą tlenków ani korozją. Ma to kluczowe znaczenie wtedy, kiedy zdecydujemy się wykorzystać je do przewodzenia prądu, ponieważ gwarantuje niezawodne i precyzyjne działanie urządzeń elektronicznych przez długie lata.

Mimo to, sprzęt cyklicznie zużywa się, ulega zniszczeniom, staje się przestarzały lub niemodny (co często zdarza się w przypadku smartfonów). Niesprawny sprzęt elektroniczny jest wyrzucany, a razem z nim wartościowe złoto. W jednym smartfonie może znajdować się około 0,25 g srebra i 50 mg złota, a także inne wartościowe surowce mineralne.

Gdzie w telefonie jest złoto, czyli o cennych częściach urządzeń elektronicznych

Smartfon to urządzenie, z którego korzystamy na każdym kroku – komunikacja, nawigacja, płatności, rozrywka, aparat i wiele, wiele innych. Złote elementy znajdują się na stykach i pinach łączących płytę główną z konkretnymi częściami urządzenia (m.in. bateria, wyświetlacz, procesor, moduł aparatu, przyciski). Złoto w tym przypadku przewodzi prąd i umożliwia im działanie i wymianę informacji. Złoto znajdziesz też w karcie SIM, którą wraz ze starterem możesz kupić za kilka złotych w dowolnym sklepie. Przykład telefonu pokazuje, że dziś złote elementy znajdziemy w każdym urządzeniu zawierającym elektronikę:

  • sprzęt AGD o dużych gabarytach (pralki, suszarki, lodówki, zmywarki, grzejniki elektryczne),
  • sprzęt AGD o małych gabarytach (odkurzacze, tostery, wagi, żelazka),
  • elektronika użytkowa (laptopy, monitory, drukarki, telewizory),
  • sprzęt audio i wideo (wzmacniacze, głośniki, mikrofony, kable, odtwarzacze, kamery).

Złoto wykorzystuje się też do produkcji światłowodów, a także w układach tranzystorowych i półprzewodnikach, dzięki którym możliwa jest wysokiej jakości komunikacja telefoniczna.

Najwięcej złota i innych surowców mineralnych można znaleźć w starym sprzęcie RTV, AGD i starych, specjalistycznych urządzeniach (np. medycznych). Wynika to z faktu, że z racji nierozwiniętej jeszcze miniaturyzacji, były to sprzęty o dużych gabarytach, do których produkcji zużywano więcej materiałów (w tym również złota).

Złoto w elektronice – jak odzyskać?

Na początek ważna informacja – zgodnie z polskim prawem, samodzielny odzysk surowców mineralnych (w tym złota) ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego metodami domowymi jest nielegalny. Jest to wynik przepisów ochrony środowiska, a także regulacji w zakresie gospodarowania odpadami elektrycznymi i elektronicznymi. Tylko wyspecjalizowane w tym zakresie firmy mogą gromadzić zużyty sprzęt, a następnie demontować go pod ścisłym nadzorem odpowiednich organów. Zapobiega to m.in. niekontrolowanemu przechowywaniu i wyrzucaniu niepotrzebnych części w miejscach niedozwolonych.

Firmy zajmujące się recyklingiem urządzeń elektrycznych i elektronicznych stosują szereg procesów technologicznych gwarantujących skuteczne odzyskanie z nich surowców mineralnych, a wśród nich:

  • Pozyskanie zużytego sprzętu za pomocą segregacji odpadów, zbiórek i współpracy ze sklepami,
  • Demontaż i segregacja sprzętu na części nadające się do odzysku surowców, a także na części niebezpieczne (np. radioaktywne) i niepotrzebne.
  • Wstępna obróbka obejmująca usunięcie m.in. elementów plastikowych i aluminiowych.
  • Odzysk złota i innych metali za pomocą metod pirometalurgicznych (przetapiania, spiekania i topienia) i hydrometalurgicznych.

Poza złotem, z elektrośmieci najczęściej odzyskuje się też miedź, aluminium, żelazo, nikiel, cynę, cynk, antymon, srebro, pallad i platynę. Często znajdują się w nich też elementy stalowe, które również podlegają recyklingowi. Cenne są też mniej znane pierwiastki, takie jak: lantan, cer, neodym, holm, tul, iterb i itr. Są one chętnie stosowane w produkcji elektroniki użytkowej, dlatego po odzysku szybko są odkupywane przez producentów.

Złoto w elektronice – czy można na nim zarobić?

Samodzielne odzyskiwanie złota ze zużytego sprzętu elektronicznego nie jest legalne, ale można sprzedać go w specjalnym skupie i w ten sposób na nim zarobić. W Polsce powstaje coraz więcej tego typu punktów i jest to trend, który w nadchodzących latach bardzo mocno się rozwinie.

Odzyskiwanie złota i innych surowców mineralnych z elektroniki zostało w ostatnich latach określone terminem “górnictwo miejskie” i staje się coraz popularniejsze. To naturalny kierunek i rozwiązanie problemów, z którymi zmaga się dzisiejszy świat:

  • ograniczone zasoby surowców mineralnych – zapotrzebowanie na złoto i inne surowce mineralne jest coraz większe, a przecież ich złoża są stałe i nie zwiększają się z czasem. Jest to jeden z powodów, dla którego złoto zyskuje na wartości i warto w nie inwestować, ale należy też podjąć wszystkie możliwe działania, aby ciągle móc korzystać z tego surowca. Rozwiązaniem tego problemu jest recykling i odzyskiwanie surowców z niepotrzebnych już produktów, dzięki czemu jeszcze raz mogą zostać wykorzystane do produkcji nowych urządzeń.
  • zwiększająca się liczba odpadów – internet i urządzenia elektroniczne stały się naturalnym rozwinięciem rzeczywistego świata, dlatego wciąż zwiększa się liczba osób potrzebujących nowego sprzętu. Jednocześnie cykl życia takich produktów jest krótki i co kilka lat trzeba kupić nowe urządzenie. To czynniki, które sprawiają, że liczba opadów elektronicznych z roku na rok zwiększa się. Jedynym skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zaawansowany recykling i ponowne wykorzystywanie w produkcji odzyskanych surowców.

Źródło tekstu: https://goldbroker.pl/poradnik-inwestora/jak-odzyskac-zloto-z-elektroniki/

Najnowsze wpisy

Kompatybilne kapsułki do ekspresów Lavazza A Modo Mio

Firm wytwarzających kawę jest nieprzebrana ilość, jednakże Lavazza nieprzerwanie znajduje się w czołówce tych najbardziej rozpoznawalnych. Mało osób wie, iż...

8 sprawdzonych sposobów na lepsze pozycje i pozycjonowanie w Google

Dzisiaj przedstawię sprawdzone sposoby na poprawę widoczności strony w wyszukiwarce Google, które można zastosować dla każdego serwisu, w tym sklepu...

Kochasz góry i lubisz wysiłek? Zapisz się na wycieczki dla aktywnych!

Rozróżnia się dwa rodzaje ludzi: pierwsi kochają czas wolny spędzać na błogim lenistwie, a drudzy w każdy dzień urlopu muszą...

Co to jest SEO?

Czy wiesz, że skuteczne pozycjonowanie stron internetowych może zapewnić stały napływ klientów dla Twojego biznesu? Zastanawiasz się, od czego zacząć...

Gdzie na kajaki? 5 pomysłów

Gdzie na kajaki? Jeśli w tym sezonie chcielibyście wybrać się na szlak wodny, a nie macie na to konkretnego pomysłu,...