Ból w pachwinie – przyczyny i leczenie za pomocą fizjoterapii

Możliwych przyczyn bólu w pachwinie jest bardzo wiele i każda wymaga innego podejścia w leczeniu. By postawić właściwą diagnozę, lekarz przeprowadzi bardzo dokładny wywiad, dlatego od początku warto uważnie przyglądać się dolegliwościom. W tym tekście pochylimy się nad tym, co może powodować ból w pachwinie i jak się go leczy.

Diagnozowanie bólu w pachwinie

Ból w pachwinie po lewej lub prawej stronie może być spowodowany chorobą czy urazem bardzo wielu różnych tkanek. Lokalizacja i obciążenia tych struktur, a także ich rola w naszym życiu sprawiają, że stosunkowo łatwo o ich przeciążenie, zwłaszcza u sportowców, a jednocześnie są one na tyle złożone, że zidentyfikowanie źródła problemu niekoniecznie będzie proste. Dlatego warto przygotować się na takie pytania jak:

  • Czy jest to ból w lewej pachwinie, po prawej stronie czy symetryczny?
  • Czy to ból promieniujący np. do nogi? A może pojawia się gdzieś jeszcze?
  • Kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się po raz pierwszy? Nastąpiło to gwałtownie czy narastało stopniowo?
  • Kiedy pojawia lub nasila się ból w pachwinie: przy chodzeniu, po wysiłku (np. bieganiu), a może jest obecny cały czas?

By właściwie zdiagnozować problem, lekarz na pewno będzie potrzebować tych informacji. Dla potwierdzenia diagnozy prawdopodobnie zleci dodatkowe badania. Tymczasem poniżej przybliżymy Wam możliwe przyczyny bólu w pachwinie.

Ból w pachwinie a mięśnie

Prawdopodobnie najczęstszym źródłem bólu w pachwinie u sportowców są mięśnie z dwóch grup: przywodzicieli uda i zginaczy biodra.

Zazwyczaj uraz mięśni przywodzicieli uda związany jest z gwałtowną zmianą kierunku ruchu albo zerwaniem się do biegu. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego ścięgna, mamy do czynienia z tzw. „pachwiną piłkarza”. W takim przypadku ból będzie się nasilać podczas wysiłku, a ruchomość w stawie może być ograniczona.

Ból w pachwinie wynikający z urazu mięśni zginaczy biodra także powoduje ograniczenie zakresu ruchu w stawie, ale prowokuje go ruch zginania w stawie biodrowym oraz rozciągania uszkodzonego mięśnia.

Ból w pachwinie a stawy i kości

W przypadku stawów także istnieją dwa potencjalne źródła bólu w pachwinie: jest to staw biodrowy lub staw krzyżowo-biodrowy. Powszechne urazy w ich obrębie to zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego, objawiające się napięciem okolicznych tkanek i często niewłaściwym ustawieniem kości, lub uszkodzenie obrąbka stawu biodrowego, powodujące sztywność stawu i ograniczające zakres jego ruchu.

Co ważne, w drugim z tych przypadków ból będzie nasilać się nie tylko podczas treningów, ale także po długotrwałym siedzeniu lub staniu, i może on promieniować w kierunku kolana. Kiedy natomiast mamy do czynienia z zablokowaniem stawu krzyżowo-biodrowego, zwykle będzie to ból w pachwinie promieniujący do pośladka lub tyłu uda.

Warto też pamiętać o konflikcie udowo-panewkowym (jego przyczyną może być zarówno kość, jak i panewka stawu), który objawia się bólem w pachwinie przy chodzeniu, podczas zginania biodra albo rotacji wewnętrznej.

Ból w pachwinie a nerwy

Również nerwy mogą być przyczyną bólu w pachwinie. Jedną z nich jest uwięźnięcie nerwu, które będzie powodować dodatkowo zaburzenia czucia i osłabienie mięśni.

Ból w pachwinie u mężczyzn może być spowodowany neuropatią nerwu udowego lub biodrowo-pachwinowego. W takiej sytuacji ból będzie się nasilać w pozycji wyprostowanej i podczas ruchu, może też promieniować do wewnętrznej strony uda.

Warto pamiętać, że ból w lewej czy prawej pachwinie może być także objawem choroby narządów wewnętrznych, a wtedy konieczna jest wizyta u odpowiedniego specjalisty.

Ból w pachwinie – leczenie i fizjoterapia

Program leczenia jest ściśle związany z dokładną diagnozą i stanem pacjenta, dlatego trudno określić, jak może ono wyglądać, ale właściwie w każdej z sytuacji powrót do zdrowia będzie obejmować rehabilitację.

Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą przyspieszyć proces regeneracji tkanek, a ćwiczenia przywrócą sprawność i elastyczność tkanek. Mogą to być między innymi ćwiczenia ekscentryczne przy pomocy urządzenia EPTE® Inertial System lub podobnego sprzętu. Przy niektórych urazach sportowych taki trening będzie też mieć na celu poprawienie stereotypów ruchowych, by uniknąć powtórzenia kontuzji.

W przypadku pachwiny piłkarza możliwe jest zastosowanie takich zabiegów jak:

  • laser wysokoenergetyczny,
  • terapia TECAR, np. aparatem Doctor Tecar,
  • przezskórna elektroliza EPTE,
  • fala uderzeniowa Rosetta ESWT,

by tkanki szybciej się zregenerowały. W późniejszym etapie konieczne będą także odpowiednio dobrane ćwiczenia.

Oczywiście te same rozwiązania mogą zostać użyte przy innych problemach objawiających się bólem w pachwinie, choć nie wszystkich. Ich wybór zależy nie tylko od źródła bólu, ale i potrzeb oraz ograniczeń pacjenta, na przykład przeciwwskazań do danego rodzaju terapii.

Źródło tekstu: https://www.bardomed.pl/blog/porady-eksperta/bol-w-pachwinie-przyczyny-i-leczenie-za-pomoca-fizjoterapii/

Najnowsze wpisy

Medycyna estetyczna

Zabiegi medycyny estetycznej powoli przestają być uważane za swoisty kaprys bogatych pań, a stają się coraz bardziej powszechne. Co więcej,...

Szybki i wygodny zakup części do aut francuskich

Francuskie auta są najczęściej kupowanymi markami przez kierowców z Polski. Są lubiane przede wszystkim ze względu na dużą dostępność –...

Aktualizacja WordPress – dlaczego jest ważna dla bezpieczeństwa strony

WordPress, który został opracowany głównie jako oprogramowanie blogowe, ekspresowo stał się jednym z najczęściej stosowanych CMS-ów. Z uwagi na to,...

Jak pisać dobre teksty SEO?

Teksty SEO są niezwykle przydatne, można wykorzystać je na wiele sposobów. Najczęściej służą do budowania pozytywnego wizerunku, zwiększenia zainteresowania oferowanymi...

Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?

Zdrowy sen to bardzo istotny element codziennego funkcjonowania każdego człowieka. Dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz...