Czy warto korzystać z zabiegów drenażu limfatycznego? O zaletach i wadach

Drenaż limfatyczny to zabieg, który ma na celu poprawę krążenia limfy, w związku z czym pierwotnie miał służyć do leczenia obrzęków limfatycznych, ale obecnie jest wykorzystywany znacznie szerzej. Wyróżnić można drenaż limfatyczny manualny lub mechaniczny przy użyciu aparatu (inaczej nazywany presoterapią, sekwencyjnym masażem uciskowym lub masażem pneumatycznym). Wskazujemy wady i zalety tego drugiego typu drenażu limfatycznego.

Działanie drenażu limfatycznego

Terapia z użyciem aparatu do drenażu limfatycznego polega na sekwencyjnym ucisku danej partii ciała, na którą założony jest specjalny mankiet. Poszczególne komory tego mankietu napełniają się powietrzem, a następnie opróżniają w określonej kolejności, wywołując efekt mechanicznego masażu. Podczas zabiegu zachodzą procesy fizjologiczne takie jak: pobudzenie czynności organizmu, poprawa przepływu oraz przyspieszenie wymiany płynów w organizmie.

Kiedy warto stosować drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny ma zastosowanie u wielu pacjentów. Zabieg stosuje się z przyczyn zdrowotnych (głównie w celu likwidacji obrzęków różnego pochodzenia), w celach profilaktycznych (przeciwzakrzepowych i przeciwżylakowych), kosmetycznych a także u sportowców.

Efekty terapeutyczne drenażu limfatycznego to:

  • redukcja obrzęków (limfatycznych, lipidowych, żylnych, po urazach, po operacjach),
  • zwiększenie odporności organizmu,
  • przyspieszenie przemiany materii,
  • zapobieganie i profilaktyka w leczeniu nadwagi i otyłości,
  • profilaktyka przeciwzakrzepowa,
  • profilaktyka przeciwżylakowa,
  • przyspieszenie regeneracji zmęczonych i obolałych mięśni,
  • przyspieszenie i usprawnienie odprowadzania szkodliwych produktów przemiany materii,
  • redukcja cellulitu,
  • detoksykacja organizmu,
  • redukcja uczucia ciężkich nóg,
  • zmniejszenie retencji wody.

Wśród wskazań wymienia się: obrzęki różnego pochodzenia, zaburzenia krążenia krwi, niewydolność żylną, zaburzenia odżywiania skóry, nadwagę i otyłość, cellulit, blizny, pourazowe zmiany narządu ruchu i przewlekłe zmęczenie.

Drenaż limfatyczny – zalety i wady

Drenaż limfatyczny posiada niezliczoną ilość zalet. Kojarzy się przede wszystkim z eliminacją obrzęków limfatycznych, ale może być stosowany u pacjentów z różnymi problemami, w tym:

  • z obrzękami różnego pochodzenia: po urazach, po operacjach,
  • z problemami krążeniowymi,
  • u sportowców po treningu czy zawodach w celu przyspieszenia regeneracji,
  • u osób dorosłych, chcących poprawić swój wygląd i samopoczucie.

Masaż uciskowy jest zabiegiem łatwym do wykonania i całkowicie bezpiecznym. Przy przestrzeganiu prawidłowej metodyki wykonywania, odczucia z nim związane nie powinny być nieprzyjemne ani bolesne, a skutki uboczne – krótkotrwałe i niezbyt uciążliwe.

Za pomocą aparatu można precyzyjnie dopasować parametry, a także stopniować je z zabiegu na zabieg. Mnogość trybów pracy umożliwia wybór optymalnego rozwiązania w zależności od pacjenta, ale również zapobiega przyzwyczajeniu się organizmu do powtarzalnego bodźca.

Drenaż limfatyczny - aparat CarePump z mankietem w formie krótkich spodni

Dodatkowym plusem jest to, że nowoczesne urządzenia do drenażu limfatycznego pozwalają na wykonywanie zabiegów w warunkach domowych. Dzięki temu aparat jest zawsze „pod ręką”, a także umożliwia przeprowadzenie zabiegu w momencie, gdy niemożliwe jest skorzystanie z usług specjalistów.

Automatyczny drenaż limfatyczny jest chętnie wybierany przez sportowców, gdyż w krótkim czasie pozwala uzyskać dobre efekty regeneracyjne po treningu.

Jedną z wad drenażu limfatycznego są koszty. Aby zabieg przyniósł widoczne rezultaty, należy go stosować regularnie, co wiąże się z regularnymi wizytami w gabinetach specjalistów lub zakupem aparatu na własny użytek.

Drenaż limfatyczny, jak każdy zabieg i procedura medyczna ma również przeciwwskazania, które obejmują głównie: osoby cierpiące na poważne zaburzenia krążenia i choroby serca, pacjentów z chorobami naczyniowymi, chorobą nowotworową, po złamaniach, z osteoporozą, z niewydolnością nerek, z chorobami skóry, z gorączką i objawami zapalenia oraz dzieci. Kwestią niejednoznaczną jest również zastosowanie drenażu u kobiet w ciąży.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/czy-warto-korzystac-z-zabiegow-drenazu-limfatycznego-o-zaletach-i-wadach

Najnowsze wpisy

Co warto zobaczyć na Rodos. Ciekawe miejsca, zabytki i atrakcje turystyczne

Wyspa Rodos reklamowana jako Wyspa Słońca jest cały czas w topowej trójce najczęściej odwiedzanych greckich wysp. Miejsce to może poszczyć...

Dżem z winogron jasnych lub ciemnych – przepisy

Święta Bożego Narodzenia to okazja do obdarowywania naszych najbliższych prezentami. Jeśli poszukujesz wyjątkowego prezentu świątecznego, warto zastanowić się nad domowym...

Jak barwić żywicę – praktyczny przewodnik

Jak barwić żywicę – Pierwszy raz Przed rozpoczęciem pracy z barwnikami do żywicy epoksydowej lub pastami do barwienia załóż okulary...

Otulacz bambusowy – czy warto

Otulacz bambusowy to doskonały wybór dla Twojego maluszka z wielu powodów. Jednym z głównych powodów, dla których rodzice sięgają po...

Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. – omówienie, często zadawane pytania, sprzedaż udziałów w spółce z o.o. w 2023 r.

Umowa sprzedaży udziałów w spółce z o.o. jest prawdopodobnie najczęstszym dokumentem wykorzystywanym do przenoszenia udziałów w spółce. Codziennie dziesiątki wspólników...