Masaż limfatyczny ręki – wskazania i sposób wykonania przy użyciu aparatu do presoterapii

Masaż limfatyczny kończyny górnej to w wielu przypadkach zabieg, który wymaga regularnego powtarzania. W takich sytuacjach możliwość wykonywania go w domu jest bardzo istotna. Kiedy stosuje się drenaż limfatyczny ręki? Jak wygląda zabieg i w jaki sposób przeprowadzić go samodzielnie?

Obrzęki limfatyczne kończyn

Drenaż limfatyczny (presoterapia), czyli masaż uciskowy, pobudzający przepływ krwi i limfy w opracowywanym obszarze, jest wykorzystywany najczęściej do leczenia obrzęków.

Warto pamiętać, że układ limfatyczny – w przeciwieństwie do układu krążenia – nie ma organu, który powodowałby przepływ chłonki. Limfa porusza się dzięki pracy mięśni, które przepychają ją dalej. Choć proces ten jest powolny, to całkowity zastój chłonki może powodować spore problemy.

Ze względu na specyfikę tego układu zastoje powodujące obrzęki limfatyczne najczęściej tworzą się w kończynach. Dlatego też to na nich najczęściej przeprowadza się presoterapię.

Masaż limfatyczny kończyny górnej – wskazania i przeciwwskazania

Drenaż limfatyczny ręki wykonuje się najczęściej z powodu obrzęków limfatycznych, ale jego działanie wykorzystuje się także w leczeniu takich schorzeń jak:

 • obrzęki tłuszczowe,
 • obrzęki po mastektomii,
 • zespół Raynauda,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • neuropatia i neuralgia,
 • limfopatia polekowa,
 • choroby zwyrodnieniowe stawów.

Do masażu limfatycznego kończyny górnej, jak i innych partii ciała, istnieją też pewne przeciwwskazania. Należą do nich między innymi:

 • niektóre choroby układu krążenia,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • ostry stan zapalny, w tym zapalenie naczyń limfatycznych,
 • choroby zakaźne,
 • padaczka,
 • niewydolność nerek lub wątroby,
 • jaskra,
 • choroba nowotworowa,
 • ciąża.

Dlatego przed pierwszym zastosowaniem masażu, nawet takiego przeprowadzanego samodzielnie, konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który wykluczy wszystkie przeciwwskazania i podpowie, jak bezpiecznie przeprowadzić zabieg.

Jak wygląda zabieg drenażu limfatycznego kończyny górnej?

Sposób przeprowadzenia zabiegu będzie się różnić w zależności od metody, którą obierze fizjoterapeuta – manualnej lub mechanicznej.

W przypadkach obu metod lekko zgięta kończyna powinna znajdować się powyżej poziomu serca. Długość i częstotliwość sesji dostosowuje się do schorzenia, stanu pacjenta i jego potrzeb. Drenaż limfatyczny ręki trwa zazwyczaj około 20 minut i można go wykonywać nawet codziennie przez bardzo długi czas, co bywa istotne w przypadku schorzeń przewlekłych i profilaktyki.

Manualny masaż limfatyczny ręki zwykle zaczyna się opracowaniem węzłów chłonnych i pni limfatycznych, by pobudzić je do pracy zanim zacznie się przepychać w ich kierunku płyn limfatyczny. Później prowadzony jest od dłoni w kierunku ramienia powolnymi ruchami głaskającymi, rozcierającymi i ugniatającymi.

Mechaniczna presoterapia przeprowadzana jest natomiast przez specjalny aparat do drenażu limfatycznego. Kończynę górną umieszcza się w rękawie, złożonym z kilku-kilkunastu komór, do których w odpowiedniej kolejności urządzenie wtłacza powietrze. Ucisk ręki mankietem działa podobnie jak ręce masażysty, a procedura jest na tyle prosta, że po konsultacji ze specjalistą i zakupie odpowiedniego sprzętu zabiegi można bez problemu przeprowadzać samodzielnie.

W zależności od konkretnego urządzenia jego obsługa może się nieco różnić. Jak wygląda w przypadku aparatów Care Pump? Po połączeniu specjalnymi przewodami aparatu z mankietem należy założyć rękaw, następnie włączyć urządzenie, ustawić odpowiednie parametry: ciśnienie, tryb pracy i czas zabiegu, po czym… czekać aż aparat skończy pracę. W razie potrzeby można jednak wyłączyć go wcześniej. To proste rozwiązanie istotnie wpływa na komfort życia osób z obrzękami limfatycznymi.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/masaz-limfatyczny-reki-wskazania-i-sposob-wykonania-przy-uzyciu-aparatu-do-presoterapii

Najnowsze wpisy

Adwokat kim jest i czym się zajmuje?

Praktycznie każdy z nas miał styczność ze słowem „adwokat”, lecz czy każdy dokładnie wie, co ono oznacza, czym się zajmuje...

Do czego służą tabliczki informacyjne

Tabliczki informacyjne mają bardzo ważną rolę w polskich miastach oraz wewnątrz pomieszczeń. Na co dzień możemy ich nawet nie dostrzegać,...

Regulacja okien – kiedy jest konieczna?

Regulacja okuć okiennych, potocznie zwana regulacją okien, to profesjonalna usługa, która ma być realizowana zawsze, kiedy pojawiają się trudności z...

Szkoła tenisa Kraków

Pośród najbardziej popularnych sportów indywidualnych z pewnością można wyróżnić tenis ziemny. Przyciąga on miliony widzów na całym świecie. W tenisa...

Szkolenie wstępne i okresowe BHP dla nowych pracowników

Pracodawca ma obowiązek dbania o bezpieczeństwo pracowników zatrudnionych w firmie. Kluczowe jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy, a także przeprowadzanie szkoleń...