Uczucie ciężkich nóg – o czym może świadczyć i jak je zminimalizować?

Zespół ciężkich nóg może być objawem różnych problemów, dlatego w przypadku nawracających dolegliwości trzeba skonsultować się ze specjalistą. W międzyczasie jednak można wdrożyć działania zapobiegawcze i takie, które pomogą zminimalizować dyskomfort.

Zespół ciężkich nóg

Zespół ciężkich nóg (nazywany też potocznie uczuciem ciężkich nóg) to problem, którego przyczyny nie są do końca poznane. Badacze zauważają związki między innymi z wiekiem, pracą stojącą lub siedzącą o małej ilości ruchu, otyłością, ciążą, liczbą porodów, ale także antykoncepcją hormonalną.

Uczucie ciężkich nóg samo w sobie nie są groźne, ale sygnalizuje nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, które mogą prowadzić do powstawania żylaków. Często są bowiem oznaką zaburzenia działania zastawek w żyłach i wynikającego z tego zastoju krwi. Cofająca i gromadząca się krew rozpycha ściany naczyń krwionośnych i w ten sposób powstają żylaki.

Pozycja stojąca dodatkowo utrudnia odpływ krwi z nóg w górę ciała. Podczas ruchu proces ten wspierają pracujące mięśnie, ale tak się nie dzieje, gdy stoimy głównie w jednym miejscu.

Różne przyczyny uczucia ciężkich nóg

Trzeba pamiętać, że opisany proces to tylko jedna (choć prawdopodobnie najczęstsza) z możliwych przyczyn uczucia zmęczenia nóg. Może być ono także oznaką między innymi choroby naczyń obwodowych, zespołu niespokojnych nóg, a u sportowców przejawem przetrenowania. Dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna, by wdrożyć odpowiednie leczenie.

Oczywiście okazjonalne przeciążenia nie doprowadzą do poważnych stanów. Jeżeli jednak uczucie ciężkości nóg towarzyszy nam regularnie, warto zastanowić się nad zmianą nawyków i wizytą u specjalisty.

Poza uczuciem ciężkości nóg naszą uwagę powinny zwrócić takie odczucia jak napięcie i ból oraz pojawiające się na nogach obrzęki oraz drobne pajączki.

Zespół ciężkich nóg – leczenie i profilaktyka

Leczenie będzie ściśle związane z przyczyną dolegliwości i ustali je lekarz. My natomiast skupimy się na podpowiedziach, jak wesprzeć ten proces i pomóc sobie doraźnie.

Długofalowo bardzo istotna jest aktywność fizyczna, ponieważ pobudza układ krążenia – jej brak nasila uczucie ciężkich nóg. Warto także w trakcie pracy robić krótkie przerwy na rozruszanie kończyn i poprawę krążenia.

Zdrowa dieta jest kolejnym ważnym elementem – unikając cholesterolu LDL, zapobiegamy jego odkładaniu się w żyłach i tętnicach, a dbając o obecność witaminy C w posiłkach, wzmacniamy ściany naczyń krwionośnych.

Pomocne – w profilaktyce i dla złagodzenia uczucia zmęczonych nóg – są także chłodne kąpiele i moczenie stóp w zimnej wodzie. Przydatne są też rajstopy przeciwżylakowe, których skuteczność jest potwierdzona badaniami. W ich odpowiednim doborze pomoże lekarz.

Kiedy dokucza nam uczucie ciężkich nóg, warto odpoczywać z nogami uniesionymi w górę, by grawitacja wspierała proces odprowadzania krwi, zamiast go utrudniać.

Wesprzeć można się także zabiegami fizjoterapeutyczymi, zwłaszcza masażami lub drenażem limfatycznym, które pobudzają krążenie i usuwają nadmiar płynów z kończyn.

Drenaż limfatyczny w domowych warunkach

Szczególnie wygodnym rozwiązaniem jest mechaniczny drenaż limfatyczny – wystarczy mieć kompaktowy, prosty w obsłudze aparat do drenażu w warunkach domowych, taki jak CarePump. Umożliwia on przeprowadzenie zabiegów samodzielnie, kiedy tylko czuje się taką potrzebę. Parametry zabiegu polecamy skonsultować wcześniej ze specjalistą, ale wystarczy jedna wizyta, a z dobrodziejstwa zabiegu można korzystać nawet codziennie, o dowolnej godzinie.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/uczucie-ciezkich-nog-o-czym-moze-swiadczyc-i-jak-je-zminimalizowac

Najnowsze wpisy

Kompatybilne kapsułki do ekspresów Lavazza A Modo Mio

Firm wytwarzających kawę jest nieprzebrana ilość, jednakże Lavazza nieprzerwanie znajduje się w czołówce tych najbardziej rozpoznawalnych. Mało osób wie, iż...

8 sprawdzonych sposobów na lepsze pozycje i pozycjonowanie w Google

Dzisiaj przedstawię sprawdzone sposoby na poprawę widoczności strony w wyszukiwarce Google, które można zastosować dla każdego serwisu, w tym sklepu...

Kochasz góry i lubisz wysiłek? Zapisz się na wycieczki dla aktywnych!

Rozróżnia się dwa rodzaje ludzi: pierwsi kochają czas wolny spędzać na błogim lenistwie, a drudzy w każdy dzień urlopu muszą...

Co to jest SEO?

Czy wiesz, że skuteczne pozycjonowanie stron internetowych może zapewnić stały napływ klientów dla Twojego biznesu? Zastanawiasz się, od czego zacząć...

Gdzie na kajaki? 5 pomysłów

Gdzie na kajaki? Jeśli w tym sezonie chcielibyście wybrać się na szlak wodny, a nie macie na to konkretnego pomysłu,...