Uczucie ciężkich nóg – o czym może świadczyć i jak je zminimalizować?

Zespół ciężkich nóg może być objawem różnych problemów, dlatego w przypadku nawracających dolegliwości trzeba skonsultować się ze specjalistą. W międzyczasie jednak można wdrożyć działania zapobiegawcze i takie, które pomogą zminimalizować dyskomfort.

Zespół ciężkich nóg

Zespół ciężkich nóg (nazywany też potocznie uczuciem ciężkich nóg) to problem, którego przyczyny nie są do końca poznane. Badacze zauważają związki między innymi z wiekiem, pracą stojącą lub siedzącą o małej ilości ruchu, otyłością, ciążą, liczbą porodów, ale także antykoncepcją hormonalną.

Uczucie ciężkich nóg samo w sobie nie są groźne, ale sygnalizuje nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, które mogą prowadzić do powstawania żylaków. Często są bowiem oznaką zaburzenia działania zastawek w żyłach i wynikającego z tego zastoju krwi. Cofająca i gromadząca się krew rozpycha ściany naczyń krwionośnych i w ten sposób powstają żylaki.

Pozycja stojąca dodatkowo utrudnia odpływ krwi z nóg w górę ciała. Podczas ruchu proces ten wspierają pracujące mięśnie, ale tak się nie dzieje, gdy stoimy głównie w jednym miejscu.

Różne przyczyny uczucia ciężkich nóg

Trzeba pamiętać, że opisany proces to tylko jedna (choć prawdopodobnie najczęstsza) z możliwych przyczyn uczucia zmęczenia nóg. Może być ono także oznaką między innymi choroby naczyń obwodowych, zespołu niespokojnych nóg, a u sportowców przejawem przetrenowania. Dlatego konsultacja z lekarzem jest niezbędna, by wdrożyć odpowiednie leczenie.

Oczywiście okazjonalne przeciążenia nie doprowadzą do poważnych stanów. Jeżeli jednak uczucie ciężkości nóg towarzyszy nam regularnie, warto zastanowić się nad zmianą nawyków i wizytą u specjalisty.

Poza uczuciem ciężkości nóg naszą uwagę powinny zwrócić takie odczucia jak napięcie i ból oraz pojawiające się na nogach obrzęki oraz drobne pajączki.

Zespół ciężkich nóg – leczenie i profilaktyka

Leczenie będzie ściśle związane z przyczyną dolegliwości i ustali je lekarz. My natomiast skupimy się na podpowiedziach, jak wesprzeć ten proces i pomóc sobie doraźnie.

Długofalowo bardzo istotna jest aktywność fizyczna, ponieważ pobudza układ krążenia – jej brak nasila uczucie ciężkich nóg. Warto także w trakcie pracy robić krótkie przerwy na rozruszanie kończyn i poprawę krążenia.

Zdrowa dieta jest kolejnym ważnym elementem – unikając cholesterolu LDL, zapobiegamy jego odkładaniu się w żyłach i tętnicach, a dbając o obecność witaminy C w posiłkach, wzmacniamy ściany naczyń krwionośnych.

Pomocne – w profilaktyce i dla złagodzenia uczucia zmęczonych nóg – są także chłodne kąpiele i moczenie stóp w zimnej wodzie. Przydatne są też rajstopy przeciwżylakowe, których skuteczność jest potwierdzona badaniami. W ich odpowiednim doborze pomoże lekarz.

Kiedy dokucza nam uczucie ciężkich nóg, warto odpoczywać z nogami uniesionymi w górę, by grawitacja wspierała proces odprowadzania krwi, zamiast go utrudniać.

Wesprzeć można się także zabiegami fizjoterapeutyczymi, zwłaszcza masażami lub drenażem limfatycznym, które pobudzają krążenie i usuwają nadmiar płynów z kończyn.

Drenaż limfatyczny w domowych warunkach

Szczególnie wygodnym rozwiązaniem jest mechaniczny drenaż limfatyczny – wystarczy mieć kompaktowy, prosty w obsłudze aparat do drenażu w warunkach domowych, taki jak CarePump. Umożliwia on przeprowadzenie zabiegów samodzielnie, kiedy tylko czuje się taką potrzebę. Parametry zabiegu polecamy skonsultować wcześniej ze specjalistą, ale wystarczy jedna wizyta, a z dobrodziejstwa zabiegu można korzystać nawet codziennie, o dowolnej godzinie.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/uczucie-ciezkich-nog-o-czym-moze-swiadczyc-i-jak-je-zminimalizowac

Najnowsze wpisy

Zastosowanie shuttersów w salonie i w sypialni

Shutters, czyli dekoracyjne okiennice wewnętrzne, kojarzą się najczęściej z wystrojem domów w stylu południowoamerykańskim lub tropikalnym. Tymczasem ten moduł osłony...

Kawa – co naleźy o niej wiedzieć

Dążysz do znalezienia znakomitej kawy lub herbaty? Sprawdź sklep online z kawą Pożegnanie z Afryką Wybór odpowiedniej kawy jest kluczowy...

Parking przy lotnisku – postój dla samochodu i inne usługi

Główne zalety lotów samolotem, które sprawiły, że tego rodzaju wyprawy zdobyły olbrzymie uznanie, to komfort, możliwość trafienia nawet w bardzo...

Mid-century modern – wnętrza dla wielbicieli stylistyki z lat 50. i 60

Już od kilku sezonów dostrzegamy wyraźne zainteresowanie wnętrzami i meblami w stylu mid-century modern. Na zamiłowanie do designu z tamtego...

Za duża, za mała lub cofnięta bródka – zabiegi korygujące kształt bródki

Zarówno kształt, jak i rozmiar bródki mają wpływ na postrzeganie naszej twarzy jako atrakcyjnej i symetrycznie zbudowanej. Cofnięta bródka o...