Zębiniaki – przyczyny, objawy, leczenie

Zębiniaki, nazywane także kamieniami miazgowymi, to zwapnienia w miazdze, zlokalizowane głównie w komorze zęba. Dotyczą najczęściej zębów trzonowych, siekaczy dolnych, a także zębów niewyrżniętych i zatrzymanych. Ich rozmiary mogą być bardzo różne, od cząstek wielkości mikroskopijnej po duże zmiany obliteryzujące komorę miazgi. Przyczyny ich powstawania nie zostały do końca ustalone.

Zębiniaki są formą zwyrodnienia miazgi w postaci zwapnionych złogów soli mineralnych. Ich przyczyną mogą być przewlekłe stany zapalne lub urazy. Najczęściej powstają w miejscach martwiczych ognisk. Zlokalizowane są w obrębie komory i korzenia zęba, posiadają różny kształt.

Jeżeli nie powodują dolegliwości bólowych, najczęściej zostają zdiagnozowane przypadkowo po wykonaniu u pacjenta diagnostyki obrazowej – zdjęcia ortopantomograficznego (przeglądowego).

Rodzaje zębiniaków

Ze względu na rozmiar i umiejscowienie można je podzielić na:

  • zębiniaki zbite, zlokalizowane w komorze zęba, widoczne w obrazie RTG;
  • zębiniaki rozproszone, umiejscowione najczęściej w kanałach korzeni, niewidoczne na zdjęciu RTG.

Ze względu na strukturę budowy dzielimy je na:

  • zębiniaki prawdziwe, zbliżone strukturą do budowy zębiny, rzadziej występujące;
  • zębiniaki rzekome, które nie mają budowy charakterystycznej dla zębiny, zawierają zwapniałe komórki, rozrastają się poprzez proces narastającego wapnienia.

Ze względu na ich umiejscowienie

  • zębiniaki luźno leżące, nieprzylegające do ściany jamy zębowej, w całości otoczone przez miazgę;
  • zębiniaki przyścienne, częściowo związane z zębiną;
  • zębiniaki śródzębinowe, całkowicie otoczone przez zębinę.

Rozpoznanie i leczenie zębiniaków

Rozpoznanie zębiniaków – po wykluczeniu innych przyczyn bólu – ustala się na podstawie obrazu radiologicznego.

Małe zębiniaki nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Wraz z ich wzrostem pojawia się ból, wynikający z ucisku na nerwy czuciowe i naczynia krwionośne. W pierwszej fazie jest to ból przypominający zapalenie miazgi lub nerwu trójdzielnego. Zębiniaki wielkich rozmiarów wypełniają całą komorę zęba, uszkadzają miazgę i prowadzą do jej obumierania.

Leczenie zębiniaków: w przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych leczeniem z wyboru jest usunięcie chorobowo zmienionej miazgi i leczenie kanałowe.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub analgosedacji, z całkowitym lub częściowym zniesieniem świadomości pacjenta, zatem jest bezbolesny.

Zębiniaki nie powodujące dolegliwości bólowych o niewielkich rozmiarach należy obserwować i okresowo przeprowadzać diagnostykę radiologiczną.

Wraz z wiekiem pacjenta zwiększa się ilość i rozmiar zębiniaków.

Zębiniaki mogą stać się problemem podczas leczenie endodontycznego, ponieważ utrudniają prawidłowy dostęp do dna komory zęba i do ujść kanałów, a także mogą stać się przyczyną złamania narzędzia podczas opracowywania kanału.

Zmiana w postaci zębiniaka nie ma nic wspólnego ze zmianami o charakterze nowotworowym. Natomiast zmiana bliska wyłącznie z nazwy, czyli zębiak, to łagodny guz nowotworowy. O szczegóły terminów medycznych zawsze warto zapytać lekarza, aby pogłębić wiedzę i uniknąć stresu.

Autor: lek. stom. Beata Świątkowska

Źródło tekstu: https://stomatologiaswiatkowska.pl/blog/zebiniaki-przyczyny-objawy-leczenie/

Najnowsze wpisy

Szybki i wygodny zakup części do aut francuskich

Francuskie auta są najczęściej kupowanymi markami przez kierowców z Polski. Są lubiane przede wszystkim ze względu na dużą dostępność –...

Aktualizacja WordPress – dlaczego jest ważna dla bezpieczeństwa strony

WordPress, który został opracowany głównie jako oprogramowanie blogowe, ekspresowo stał się jednym z najczęściej stosowanych CMS-ów. Z uwagi na to,...

Jak pisać dobre teksty SEO?

Teksty SEO są niezwykle przydatne, można wykorzystać je na wiele sposobów. Najczęściej służą do budowania pozytywnego wizerunku, zwiększenia zainteresowania oferowanymi...

Dlaczego zdrowy sen jest tak ważny?

Zdrowy sen to bardzo istotny element codziennego funkcjonowania każdego człowieka. Dlatego warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej oraz...

Taping limfatyczny – w jaki sposób działa na obrzęki i krwiaki?

Taping limfatyczny to coraz popularniejsza metoda fizjoterapeutyczna. Kolorowe pocięte plastry widzi się u zawodowych sportowców, ale i u przypadkowych osób...