
Czemu warto postawić na leasing?
Leasing niewątpliwie jest jednym z najchętniej wybieranych przez przedsiębiorców narzędzi finansowych. Nie powinno to jednak zaskakiwać, bo jego liczne atuty sprawiają, że leasing bywa świetnym sposobem pozwalającym na ograniczenie kosztów związanych z działalnością przedsiębiorstwa. W szczególności z uwagi na fakt, iż w naszym kraju ratę leasingową interpretuje się jako koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing okazuje się tak korzystny rzutuje także to, iż umożliwia on uzyskanie niezbędnych do działalności firmy dóbr bez konieczności ich kupowania. Na jakich zasadach konkretnie więc polega leasing? O czym nie powinniśmy zapominać stawiając na taką metodę finansowania?
Na jakich zasadach opiera się leasing?
Określenie leasing pochodzi z języka angielskiego, gdzie znaczy dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, lecz w Polsce są to pojęcia różne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę określonego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi deklaruje, że będzie regulować raty leasingowe. Obiektem leasingu zwykle bywają auta, które budują flotę firmy, maszyny niezbędne do działania firmy albo wyposażenie sklepu. Po wygaśnięciu umowy udostępnione przedmioty powinny być oddane leasingodawcy, który najczęściej sprzedaje je w atrakcyjnej cenie.
Opłacalny leasing – jak go wyszukać?
W ostatnich latach w naszym kraju dostępnych jest mnóstwo propozycji leasingu. Ich mnogość sprawia, że ciężko wybrać wśród nich tę najlepszą – potrzebne do tego będą specjalistyczne kwalifikacje. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca je posiada, wybierając leasing, najlepiej postąpimy zasięgając porady specjalisty. Przed wyborem leasingu dobrze zatem odwiedzić doradcę kredytowego, który powie, jak wyszukać ofertę dostosowaną do naszych oczekiwań oraz zapewni, że leasing rzeczywiście okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.