
Kiszonki – zdrowe i popularne przekąski
Dowiedz się, gdzie zamówić kiszonkę.
Kiszonki warzywne są tak mocno zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański rarytas, rzadko przyrządzany w pozostałych częściach świata. Lecz domowe kiszonki modne są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Azji oraz w obu Amerykach.
Dlaczego kiszonki są popularne?
Zgodnie z wiedzą historyków proces konserwowania pokarmów przez ich przechowywanie w solance, w soli albo w roztworze octu, znany jest ludziom od przeszło 4 tysiącleci. Ta metoda przypuszczalnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niskie pH roztworu, w którym się ją zanurza, ogranicza rozmnażanie się bakterii powodujących gnicie. Parę wieków wstecz była to świetna metoda, by wydłużyć czas przydatności do konsumpcji ryb, warzyw oraz mięsa niekiedy o kilkadziesiąt tygodni. W związku z tym wynikł obyczaj produkowania m.in. kiszonek z myślą o miesiącach zimowych. Kwaszonki od zarania swojego istnienia znane są z własności prozdrowotnych, co naturalnie potwierdziło się w badaniach. Mają one np. mnóstwo witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie chorowali na cyngę. Co interesujące, po polsku kwaszone przetwory warzywne nazywa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt np z koniczyny białej bądź kukurydzy.
Kwaszonki – co się na ogół kisi?
Najczęściej spotykanym kiszonym warzywem jest ogórek, który jest używany w kuchni generalnie na wszystkich kontynentach, nawet w Stanach zjednoczonych oraz w Kanadzie, gdzie ten typ przetworów warzywnych nie jest zbyt popularna. Natomiast pickle są tam bodajże niezwykle lubianym uzupełnieniem sandwiczy, hamburgerów i hot-dogów. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kwaszona kapusta i buraczki, z których korzysta się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. pomidory, cebulę oraz owoce (np. śliwki), a czasem nawet ryby.
Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą bądź istotnym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw narodowych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonych przetworów może być inny w oddalonych od siebie rejonach świata, gdyż jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, których używa się w procesie kwaszenia. Dlatego też ogórek kiszony wedle typowego polskiego przepisu, miał odmienny smak niż ten zakiszony np. w Izraelu.
Adres firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]