
Sztuka ludowa w naszych domach – drewniane anioły i szopki krakowskie
Dzieła tworzone przez rodzimych artystów ludowych, nadzwyczaj wyraziste, ale też o całkiem nieskomplikowanym wyglądzie, od niezliczonych lat fascynują odbiorców. Także współcześnie prawie każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś rzeźbę z drewna, którą można zakwalifikować jako przykład sztuki ludowej.
Drewniane anioły – rękodzieło, które kochają nie tylko turyści
Rzeźba drewniana od setek lat jest istotną częścią polskiej sztuki ludowej. Figurki z drewna związane były przeważnie z religią – w siołach oraz niewielkich miastach konstruowano setki kapliczek, które lokalni artyści zapełniali tzw. „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wykonanymi z łatwego w obróbce, miękkiego drewna. I chociaż obecnie rzadko tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły w takiej estetyce są używane jako element dekoracji naszych mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Dlatego, że to alegoria dobra, ochrony oraz troski. Taka figurka każdemu asocjuje się z obrońcą rodziny. Anioły drewniane wykonane w duchu sztuki naiwnej cechują się wyrazistymi barwami, a dzięki ręcznemu wykonaniu są unikalne. Nic zatem dziwnego, iż stanowią one również jedną z ulubionych pamiątek przywożonych z Polski przez turystów.
Szopki bożonarodzeniowe – charakterystyczne dla Krakowa
Drugim przedstawicielem rodzimego rękodzielnictwa artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są mocno powiązane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Są przygotowywane z lekkich półproduktów, przeważnie z kartonu i barwnej folii aluminiowej, a swoją budową przypominają popularne krakowskie zabytki. Od lat 30-tych XX wieku w okresie bożonarodzeniowym organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich budową od lat. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w rozlicznych rozmiarach. Te konkursowe osiągają nawet parę metrów wysokości, jakkolwiek tak samo modne są także malutkie, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt eksponują pod świątecznym drzewkiem.
Źródło zdjęcia – szopki-anioly.pl