Żaluzje, zasłony czy shuttersy? Co wybrać na okna?

Lato to czas, gdy nasze mieszkania i biura, szczególnie te z południową ekspozycją, są narażone na długotrwałe działanie słońca. Co powoduje nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Aby zapobiec znacznemu wzrostowi temperatury, warto odpowiednio zabezpieczyć się przed zbytnim nasłonecznieniem. Doradzimy, jak skutecznie osłonić okna przed słońcem.

Dlaczego warto zasłaniać okna przed słońcem

Nasze mieszkania, szczególnie te z oknami skierowanymi na południe lub zachód, narażone są latem na silne działanie słońca – duże natężenie światła oraz wysoką temperaturę. Przenikanie dużych ilości ciepła do wnętrz jest niekorzystne dla osób przebywających w takich pomieszczeniach – szczególnie dzieci oraz seniorów. Zbyt wysoka temperatura może prowadzić do złego samopoczucia, a nawet powodować problemy z krążeniem i oddychaniem. Dlatego, szczególnie w okresie letnim, warto zadbać o zabezpieczenie pomieszczeń przed zbytnim nasłonecznieniem. Najłatwiej zrobić to przez odpowiednie osłonięcie okien.

Czym zasłaniać okna przed słońcem

Osłonę przeciwsłoneczną okna dobieramy w zależności od rodzaju i wielkości okna. Do dyspozycji mamy kilka możliwości: tradycyjne zasłony, rolety wewnętrzne, żaluzje oraz okiennice wewnętrzne.

Tradycyjne zasłony do okien

Tradycyjne zasłony pasują do wielu stylów aranżacyjnych i są jednym z elementów dekoracyjnych, które najczęściej stosujemy w naszych oknach. Można wieszać je na standardowych karniszach lub w wersji nowoczesnej jako panele zasłonowe. Zasłony są dekoracyjne, stosunkowo tanie, nie wymagają specjalnych instalacji. Może wystąpić jednak problem z utrzymaniem zasłon w czystości. Tkanina łatwo zbiera kurz i zanieczyszczenia, co może być szczególnie uciążliwe, gdy w pomieszczeniu przebywają osoby z alergiami. W zależności od materiału, z jakiego są wykonane zasłony, można prać je w domowej pralce lub trzeba korzystać z profesjonalnych usług.

Jeżeli zasłony uszyte są z grubych materiałów (tafta, brokat, plusz) będą dobrze chronić pomieszczenie przed przenikaniem światła i ciepła. Natomiast te wykonane z cieńszych tkanin nie będą już stanowić tak dobrej osłony.

Rolety materiałowe

Rolety (gładkie, day-night lub rzymskie) to, obok zasłon i firanek, najpopularniejsza dekoracja naszych okien. Często rolety stosujemy razem z tradycyjnymi firankami i zasłonami. Rolety również nie są drogie, a dostępne są w całej gamie wzorów i kolorów. Rolety chronią pomieszczenia przed światłem i ciepłem podobnie jak tradycyjne zasłony – poziom ochrony uzależniony jest od materiału z jakiego zostały wykonane. Dostępne są modele ze specjalną warstwą termoizolacyjną, która dodatkowo zapobiega przenikaniu ciepła i światła do pomieszczeń.

Żaluzje

Kolejnym popularnym rozwiązaniem są żaluzje wewnętrzne. Zbudowane są z cienkich lameli drewnianych lub metalowych. Regulacja dostępu światła następuje przez odpowiednie ustawienie elementów – od całkowitego zamknięcia, do całkowitego odsłonięcia. Żaluzje aluminiowe mogą być dodatkowo pokryte specjalną powłoką odbijającą promieniowanie słoneczne. Żaluzje są trudne w utrzymaniu w czystości – można je odkurzać ale najlepiej zdejmować z okien i myć w delikatnych środkach czystości. Podobnie jak zasłony i rolety, żaluzje chronią przed ciepłem i światłem, nie zapewniają jednak zabezpieczenia przed hałasem, który może dostawać z się zewnątrz.

Okiennice wewnętrzne shutters

Od kilku lat w naszym kraju coraz większą popularnością cieszą okiennice wewnętrzne. Tak zwane shuttersy są montowane na oknach od wewnątrz i składają się z poziomych listewek, których położenie można regulować za pomocą specjalnego drążka. Skrzydła okiennic można także otwierać i zamykać w całości. Szatersy wykonane są z trwałych materiałów, dlatego posłużą nam nawet przez kilkanaście lat. Choć jest to większa inwestycja shuttersy nie tylko zapewnią ochronę pomieszczeń przed ciepłem i światłem wnikającymi z zewnątrz. Stanowią także świetną barierę przed hałasem i stanowią piękny element dekoracyjny w każdym wnętrzu.

Źródło tekstu: https://skyshutters.pl/blog/jak-skutecznie-oslonic-okna-przed-sloncem/

Najnowsze wpisy

Adwokat kim jest i czym się zajmuje?

Praktycznie każdy z nas miał styczność ze słowem „adwokat”, lecz czy każdy dokładnie wie, co ono oznacza, czym się zajmuje...

Do czego służą tabliczki informacyjne

Tabliczki informacyjne mają bardzo ważną rolę w polskich miastach oraz wewnątrz pomieszczeń. Na co dzień możemy ich nawet nie dostrzegać,...

Regulacja okien – kiedy jest konieczna?

Regulacja okuć okiennych, potocznie zwana regulacją okien, to profesjonalna usługa, która ma być realizowana zawsze, kiedy pojawiają się trudności z...

Szkoła tenisa Kraków

Pośród najbardziej popularnych sportów indywidualnych z pewnością można wyróżnić tenis ziemny. Przyciąga on miliony widzów na całym świecie. W tenisa...

Szkolenie wstępne i okresowe BHP dla nowych pracowników

Pracodawca ma obowiązek dbania o bezpieczeństwo pracowników zatrudnionych w firmie. Kluczowe jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy, a także przeprowadzanie szkoleń...